Допомога по безробіттю та заснуванні підприємницької діяльності

Приходить час і ви розумієте, що працюючи на роботодавця, навіть на найкращого в світі, ви не можете повністю реалізувати себе. Вам набридло звітувати за кожні п’ять хвилин запізнення і ви знаєте, як зробити цей світ кращим. Ви майже готові наважитись і стати підприємцем. На підтвердження того, що у нашій державі відбуваються зміни на краще, і вона готова дбати про розвиток своїх людей, дозвольте розказати вам як зареєструватися приватним підприємцем і отримати до 24 000 грн. стартового капіталу.

Програму розвитку підприємництва держава реалізує в тому числі і через міські та районні центри зайнятості, пропонуючи безробітним відповідну допомогу у започаткуванні власної справи. Тому саме через цю установу і пройде наш шлях. Зазначимо, що описаний спосіб ефективний лише у тому разі, коли ви працюєте як найманий працівник впродовж хоча б року і маєте офіційно оформлену, чи як то кажуть «білу», заробітну плату у понад 2000 грн. на місяць (ця цифра приблизна, далі ми пояснимо чому). До того ж, останні два роки ви не маєте вести підприємницької діяльності.

Подумайте, чим би вам хотілося займатися більше всього на світі, поміркуйте, як на цьому можна заробити — і вперед до своєї мрії!

Звільнення

Перше, що треба вчинити після переживання позитивних емоцій від думок про краще майбутнє, це спланувати найближчі два–три місяці свого життя. І перше, що слід зробити (радісна подія!), це стати безробітним. Це не значить, що варто палити мости із колишнім начальством — не поспішайте, можливо збережені добрі стосунки стануть вам у нагоді у майбутньому.

Люди, що вирішують звільнитися з роботи із власної волі, мають чекати три місяці перш ніж матимуть можливість стати на облік у найближчому до них центрі зайнятості. Проте звільнення за власним бажанням — не єдиний спосіб припинити стосунки із роботодавцем. Статтею 36, п. 1 Кодексу законів України про працю, серед інших підстав для звільнення найманого працівника передбачена і така форма як звільнення «за згодою сторін». Ви обговорили поточну ситуацію на підприємстві зі своїм керівником, і вирішили, що для вас обох буде краще, якщо з наступного місяця ваші шляхи розійдуться. Що добре для нас, то це те, що звільнена з такої причини людина може стати на облік по безробіттю на наступний день після звільнення, не гаючи часу на чекання. Зі сторони роботодавця немає ніякої різниці між цими двома статтями: він не сплачує ніяких додаткових податків, і не робить окремої паперової роботи. Єдине, що від нього вимагається, це вказати відповідний пункт статті КзПП у наказі про звільнення, а також у вашій трудовій книжці.

Центр зайнятості

Маючи на руках паспорт, трудову та документ про освіту, ви приходите на прийом у Центр зайнятості за місцем вашої реєстрації (для підтвердження реєстрації і потрібен паспорт). Призначений вам інспектор приймає вас, заводить на вас особисту справу та здійснює для вас первинний пошук роботи. Ви отримуєте три–чотири пропозиції роботи, що відповідають вашій освіті або досвіду, набутому під час трудового стажу. Відтепер ваша мета — відкараскатись від усіх пропозицій, які до вас надходитимуть. Інакше ви просто не вважатиметесь безробітним, а отже ніякої допомоги не потребуватимете. За три дні, включаючи день отримання направлень, ви маєте обійти усіх роботодавців і отримати від них відмови у прийомі вас на роботу. Протягом усього періоду перебування на обліку у ЦЗ ви маєте право відмовитись не більше як від двох пропозицій підходящої роботи.

Підходяща робота. Для громадян, які втратили роботу і заробіток (трудовий дохід), підходящою вважається робота, що відповідає освіті, професії (спеціальності), кваліфікації працівника і надається в тій же місцевості, де він проживає. Заробітна плата повинна відповідати рівню, який особа мала на попередній роботі, з урахуванням її середнього рівня, що склався в галузі відповідної області за минулий місяць.

Отже Центр зайнятості пропонує вам роботу, яка відповідає або вашій спеціальності, або освіті. Ви маєте повне право відмовитись від роботи, якщо пропонована заробітна плата нижча за ту, яку ви мали перед звільненням, проте якщо ваш щомісячний дохід перевищував величину середньої зарплати по вашому регіону, то для порівняння за основу береться саме ця цифра. Якщо ж ви бачите, що пропозиція мала би вас влаштувати по всіх параметрах, не поспішайте від неї відмовлятися (пам’ятаєте, у вас лише два таких шанси). У такому разі варто окремо домовитися із конкретним потенційним роботодавцем. Скажіть йому, що, хоча ви ніби йому і підходите, але, бачите як склалося, ви раптом зрозуміли, що працювати у нього вам буде геть нецікаво. А якщо працювати нецікаво, то якої дисципліни або якості роботи йому від вас чекати?.. Тож, чи не важко вам, шановний, написати, що я вам не підходжу? Якщо роботодавець йде вам назустріч, то у корінці вашого направлення він ставить позначку «Не відповідає вимогам», вказує конкретну причину на зразок «не розбирається у технологічних процесах, що використовуються на підприємстві» і підкріплює відмову печаткою.

Статус безробітного

Якщо підходящої роботи для вас немає — ви у цьому зацікавлені — ви повертаєтесь до Центру зайнятості із заповненими корінцями направлень і на сьомий день після першого звернення до ЦЗ офіційно набуваєте статусу безробітного. Для набуття статусу вам потрібно буде зібрати цілий стос документів, до якого входять:

копія ідентифікаційного коду
довідка про доходи за останній рік з Податкової інспекції (замовляється і видається протягом тижня)
копія свідоцтва про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, яке видає Пенсійний фонд України (маленька ламінована картка зеленого кольору)
довідка про підтвердження страхового стажу із Відділу персоніфікації районного відділення Пенсійного фонду України
довідка про середню заробітну плату за останніх півроку стажу за спеціальною формою (перед поданням перевіряється і затверджується працівником бухгалтерії ЦЗ)
копія наказу про звільнення з попереднього місця роботи
копії документів про освіту (без додатків до них)

Здавши ці папери і взявши нові направлення на роботу, ви отримуєте статус безробітного. Наступне офіційне побачення ЦЗ призначає уже не за тиждень, а за два, а може й за три. Тим часом ви відкриваєте у банку рахунок, на який нараховуватиметься державна допомога по безробіттю.

Десь у цей час (а іноді і у перший пошуковий тиждень) ваш інспектор запрошує вас на інформаційний семінар. Вам докладно розказують про ваші права, про умови надання послуг та про можливості, які перед вами відкриваються. Серед іншого вам пропонують відвідати семінар під назвою «Орієнтація на підприємницьку діяльність — шлях до власної справи». На двогодинному семінарі ви проходите простеньке тестування на здатність до підприємництва та берете участь у дискусії на вищезазначену тему. Повернувшись до свого інспектора, ви кажете, що семінар вас надихнув, і ви твердо вирішили покінчити із кар’єрою найманого працівника та розпочати власну справу.

 
Ставши підприємцем завдяки Центру зайнятості, ви маєте можливість отримати увесь дворічний обсяг державної допомоги по безробіттю однією виплатою. Сума ця розраховується за методикою, поданою нижче, і саме тут важить розмір вашої заробітної платні. Що вона більше, то більший ваш стартовий капітал. Занадто низька зарплата — і ваш стартовий капітал не вартий докладених зусиль.

Розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу:

до 2 років — 50 відсотків;
від 2 до 6 років — 55 відсотків;
від 6 до 10 років — 60 відсотків;
понад 10 років — 70 відсотків.

Допомога по безробіттю виплачується у залежності від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру:

перші 90 календарних днів — 100 відсотків;
протягом наступних 90 календарних днів — 80 відсотків;
у подальшому (180 календарних днів) — 70 відсотків.

Загальна тривалість виплати зазначеної допомоги не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

За основу при обчисленнях береться так звана зарплата «брудними», тобто ще неоподаткований її розмір. Порядок обчислення середньої заробітної плати встановлює межу виплати: місячна допомога при розрахунку не може перевищувати середньої величини зарплати по галузі у вашому регіоні. Наприклад у першому кварталі 2008 року у Києві ця сума становила близько 2500 грн. Разова виплата, звичайно ж, розраховується як залишок невиплаченої вам допомоги, тож щодовше ви стоїте на обліку, то менша виплата вам належить.

Ось простий калькулятор, який допоможе вам визначити повний обсяг державної допомоги:
Ваша середня зарплата:
Середня зарплата по регіону:
Страховий стаж:
Результат:

Курси підприємницької діяльності

Ви продовжуєте «шукати» роботу, а ЦЗ, знаючи про ваші прагнення до підприємництва, пропонує вам пройти серію психологічних тестів. Тестується увага, оперативна пам’ять, здатність до монотонної роботи, коефіцієнт інтелекту тощо. По завершенню першого місяця пошукового періоду (дані весни 2008 року — цей термін час від часу змінюється), ви як неконкурентний на ринку праці «безробітний-невдаха» маєте можливість підвищити свою кваліфікацію. Серед усього розмаїття курсів закрійників, водіїв та флористів, на які ви маєте право піти, вас цікавитимуть курси підприємницької діяльності. Інститут підготовки кадрів Державної служби зайнятості України, який вже котрий рік поспіль виграє тендер на проведення таких курсів, пропонує майбутньому підприємцю навчання тривалістю 15 робочих днів. На заняттях, що тривають з 10 до 16 години, вас навчать тонкощів оподаткування, розкажуть про правові основи підприємницької діяльності, запропонують лекції з маркетингу, психології, менеджменту, інформаційних технологій тощо. Найголовніше, вам допоможуть скласти бізнес-план вашої майбутньої справи. Захистивши його з гарною оцінкою, ви готові повертатися до рідного Центру зайнятості. Навчання пропускати не можна — інакше ваші шанси не отримати державну допомогу різко зростуть. Звичайно, як і всюди в житті, про все можна домовитись.
Державна комісія і реєстрація

З’явившись до ЦЗ на наступний день після закінчення навчання, ви приносите інспекторові табель відвідувань, копію свідоцтва про підвищення кваліфікації, виданого ІПК ДСЗУ, а також розроблений вами бізнес-план. Інспектор повідомляє вас про день проведення засідання комісії, що вирішуватиме, чи достойні ви та ваша ідея допомоги від держави. Очолює комісію директор вашого Центру зайнятості, до її складу можуть входити також інші працівники центру, представники місцевої податкової та державної адміністрацій. Згадавши як ви захищали диплом у студентські роки, ви проводите для шанованих членів комісії презентацію вашої майбутньої діяльності, для започаткування якої вам ой як не вистачає кількох десятків тисяч гривень. Відповівши на поставлені запитання, ви полишаєте приміщення ЦЗ і чекаєте на рішення про виділення вам допомоги. За процедурою, наступного за презентацією дня, голова комісії видає наказ про призначення вам бажаної виплати. Ще за день ви офіційно з ним ознайомлюєтесь. Далі йдете до місцевої державної адміністрації і проходите стандартну процедуру реєстрації приватного підприємця (або ж і підприємства). Після отримання свідоцтва про реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності, не забувши завітати до Пенсійного фонду, ви приходите до Центру зайнятості і віддаєте інспекторові нотаріально завірену копію того ж таки свідоцтва.

Гроші

Відкривши поточний рахунок у вподобаному вами банку, і повідомивши свої реквізити бухгалтерії ЦЗ, ви приймаєте довгоочікувані транші грошиків. Час казати: «Дякую-дякую-дякую!» — собі, державі і світові, який знайшов ще одну можливість покращити вам життя.

Аби запобігти можливим махінаціям, держава дозволяє собі особливо прискіпливо контролювати вашу діяльність впродовж найближчих шести місяців. У разі несплати податків, проведення незадекларованого у податковій виду підприємницької діяльності, або відсутності бодай мінімального щомісячного доходу, передбачено процедуру стягнення із недобросовісного підприємця суми виплаченої допомоги.

GISMETEO: Погода по г.Винница Курс долара
Ми в соціальних мережах
     
Наші партнери
Українська Гельсінська спілка з прав людини